Filter Events
Date Event Location
1 January - 31 December Confidence builder Lakelands
2 January - 31 December Sea Skills introduction and continuation. Lakelands
2 January - 31 December Getting a bomb proof roll Lakelands
2 January - 31 December Whitewater Skills - Kayak Lakelands
2 January - 31 December Flatwater Skills - Kayak Lakelands
2 January - 31 December Whitewater Rescue Level 1 - Kayak Lakelands
2 January - 31 December Coastal Skills Lakelands
23 April - 24 June MCC Coaching 2018 Term 2 test Westerfolds Warburton Lilydale
23 - 24 June Peel Island Overnighter (Grade 2) Kayak Boat Ramp Cleveland
24 June WRCC Introduction Session Club House, 2 Railway Pde, Thorneside
24 June Intro to kayaking Swan Canoe Club. Mosman Park
28 June Moonlight Paddle Swan Canoe Club and local Swan River area.
30 June Introduction to White Water Kayaking Walyunga National Park (TBC)
30 June - 1 July Bribie Island to Moreton (G2) Parking lot on Boyd St, Bribie Island
1 July 2018 John Newton Team Boat Challenge Preston Park, Currumbin Waters
1 July Chillout - Kayak Games Nudgee Beach
2 July Chillout - Kayak Games Shorncliffe
4 July Inter-Disciplinary TC Meeting #2 Fitzy´s Loganholme
4 July Chillout - Canoe Games East Brisbane
7 - 8 July Flatwater Lifeguard Course Shorncliffe
7 July SCC Guided paddle Swan Canoe Club
7 July Noosa Headlands (G2) Noosa
8 July Explorers (Junior Paddlers) Event Garden Island
12 July Chillout - Kayak Games Graceville
14 July AGM and BBQ Redcliffe
14 July Foundation Coaching Course - Flatwater Sandgate Canoe Club (Volunteer Marine Rescue), Allpass Avenue Shorncliffe
15 July Saint Helena Circumnavigation (Grade 2) Manly boat harbour
15 July Townsville Kayak Club AGM 163 Pinnacle Drive , Condon
15 July Chillout - Kayak Games Bracken Ridge
18 July Introduction to Navigation Milton
21 July Country Series WW Classic Big River - Mitta Mitta
21 July 2018 PNSW SPRINT SERIES SIRC
21 July Enclosed Sea Assessment Cleveland
21 July Foundation Officials Course - Flatwater Ambrose Treacy College, Twigg Street Indooroopilly
22 July WRCC Introduction Session Club House, 2 Railway Pde, Thorneside
22 July Country Series Race 1 (Slalom) Big River
22 July Canning River Paddle Canning River
23 July - 21 September MCC Coaching Registration 2018 Term 3 Westerfolds Park (Templestowe), Warburton & Lilydale
28 July Southern Cup Race 3 and 4 Griffths Park
28 - 29 July Flatwater Guide/Instructor Training Thorneside
29 July Brisbane River Race Brisbane Canoeing - Simpsons Playground Graceville
29 July Yarra WildWater Classic Race Homestead to Wittons
29 July Redland Bay to Karragarra Island Victoria Point
1 - 5 August 2018 Canoe Polo World Championships Ontario, Canada
4 August Mooloolaba - Mudjimba (Old Woman Island) (G2) To be advised
4 August Yarra DownRiver Classic Homestead to Wittons 5km Homestead to Wittons
5 August Yarra Series Race 4 (Slalom) Fitzsimons Lane Bridge Templestowe
8 - 9 August Whitewater Instructor - Kayak
11 August Green Island Circumnavigation (G1) To be advised
12 August Maroochy River Paddle Maroochydore River, Sunshine Coast
17 - 19 August Intermediate Whitewater kayaking
18 August Country Series WildWater Classic Race King River
18 August Gold Coast Seaway (G2) Gold Coast
18 August Flatwater Guide/Instructor Assessment Shorncliffe
19 August 2018 Qld Schools Canoe Marathon Championships TBC
19 August Country Series Race 2 (Slalom) King River
19 August 2018 PNSW SPRINT SERIES AVOCA
20 - 21 August Whitewater Instructor - Canoe
25 - 26 August Toorbul - Mission Point (G1) To be advised
25 - 27 August Introduction to Whitewater kayaking
26 August Country Series WildWater Classic Warburton
28 - 30 August Whitewater kayak instructor - Training
1 September 2018 QC AGM and Awards Night TBC
1 September Noosa Headlands (G2) Noosa
1 - 2 September Coastal & Enclosed Sea Training Victoria Point
7 - 9 September Whitewater canoe instructor - Training
8 September Vic School DownRiver Championships To be confirmed
9 September Marathon Winter Series Race 6: LD Sprints Nagambie
9 September Victorian Slalom Schools Championships *venue to be determined at a later date
12 - 14 September Open canoeing on moving / Whitewater
15 September 2018 Half Day Sprints Regatta #1 Lake Coomera, Oxenford
16 September WildWater Classic State Championships Homestead to Wittons
16 September Skirmish Point (G1) Bribie Island
22 September 2018 PNSW SPRINT SERIES SIRC
23 September Jacobs Well – Jumpin Pin To be advised
24 - 26 September Whitewater Rescue Level 2 - Canoe
27 September Southern Cup Race 5 Island Bend, NSW.
30 September Snowy Extreme Race Snowy Mountains
2 - 5 October School Holiday Program Garden Island and Pt Noarlunga
3 October Southern Cup Race 6 Penrith, NSW.
10 - 12 October Introduction to sea kayaking
13 October Echuca Mini Barmah to Echuca
13 October Gold Coast Seaway (G2) Gold Coast
13 - 14 October Flatwater Lifeguard Course Thorneside
14 October Country Racing Series Race 3 (Slalom) Warburton
20 October Bendigo Cup - Marathon Bridgewater
20 October Southern Cup Race 7 and 8 Eildon, VIC
21 October Bendigo Cup - Sprint Bendigo
21 October 2018 Qld Schools Canoe Sprint Championships Lake Coomera, Oxenford
21 October 2018 PNSW SPRINT SERIES SIRC
21 October Currumbin Ck – Burleigh Heads (G2) To be advised
28 October WildWater Rapid Sprints Dights Falls
28 October 2018 Qld Sprint Development Camp TBC
28 October Yarra Series Race 5 (Slalom) Dights Falls Abbotsford
30 October Club President's Meeting #3 QC Office
3 November The Impossible Torquay to Barwon Heads
4 November Nathalia Broken Creek Classic Nathalia
9 - 10 November Flatwater - kayak instructor - training
9 - 12 November Whitewater Rescue Level 2 - Canoe Jindabyne
10 November Goulburn Classic Trawool