Filter Events
Date Event Location
10 December - 28 February 2018 Introduction to Sea Skills HHC Perth
10 - 31 December 2018 Flatwater Instructor - Kayak (GGS) Perth
14 December - 1 March 2018 Overnight Camping Endorsement Perth
18 - 18 December 2018 Overnight Camping Endorsement (ACHPER WA) Perth
1 - 1 January 2019 Sea Skills Award (KTWA) Perth
2 - 1 January 2019 Getting a bomp proof roll. KTWA Perth
1 - 28 February 2019 Overnight Camping Endorsement (KTWA) Perth
19 February - 31 July Sea Instructor (Sandy Robson) Perth
19 February - 31 July Foundation Coach - Flatwater (Ramon) Perth
20 February - 31 July FW Guide - Kayak (Resilient People) Perth
20 February - 31 July FW Guide - Canoe (Resilient People) Perth
28 February - 31 July Sea Assessor (Colin Priest) Perth
29 - 31 March 2019 Flatwater Skills - Canoe (KTWA) Perth
31 - 31 March 2019 Coastal Skills (KTWA) Perth
3 - 29 April 2019 Coastal Guide - SOT (KTWA) Perth
8 - 8 April 2019 Flatwater Guide - Canoe (Shawn Brogden) Perth
8 - 8 April 2019 Flatwater Skills - Kayak (Shawn Brogden) Perth
8 - 8 April 2019 Flatwater Skills - Canoe (Shawn Brogden) Perth
8 - 8 April 2019 Flatwater Guide - Kayak (Shawn Brogden) Perth
6 - 30 May 2019 Sea Skills Navy AT (KTWA) Perth
16 - 16 May 2019 Flatwater Guide - Kayak (Paddle WA) 16/17 May 2019 Perth
16 - 16 May 2019 Flatwater Guide - Canoe (Paddle WA) 16/17 May 2019 Perth
16 - 16 May 2019 Overnight Camping (Paddle WA) 16/17 May 2019 Perth
25 May Cotton Tree Surf Session Grade 3 Cotton Tree
25 - 28 May NSW CHS and All Schools State Championships Hanging Rock- Mann River west of Grafton, NSW
25 May Active Parks - Canoe Explore Lota
26 May St Helena (Grade 1) Manly
26 May West Lakes Classic Aquatic Reserve Bower Rd West Lakes SA
26 May Flatwater Guide and Instructor Assessment Thorneside
28 - 29 May Coastal & Enclosed Sea Guide/Instructor Training Victoria Point
1 - 2 June Barron River Challenge Barron River North Queensland
1 - 2 June Flatwater Guide and Instructor TrainingCourse Thorneside
1 June Hays Inlet Grade 1 Redcliffe
2 June Introduction to the Sweep Roll and Tune your Roll(Grades All) Bongaree, Bribie Island
2 June Wetlands Wander (PCPS Race 3) Allpass Parade, Shorncliffe, 4017
6 - 8 June Introduction to open canoeing
7 June Gold - Canoe Explore Graceville
8 June Alexandria Bay, Noosa Ocean Paddle Grade 2 Noosaville
8 June Active Parks - Kayak Explore Graceville
8 - 10 June MCC/Penrith Development Club Camp Penrith, NSW
15 June Yarra Down River Classic: Sweeneys Lane-Westerfolds 5km Eltham
15 June Shorncliffe to Jacksons Creek (Grade 1) Shorncliffe
15 June Beach to Beach Coral Sea - Mooloolaba to Pt Cartwright, Buddina
16 June Yarra Series 3 Yarra River, Melbourne
22 June First Aid Training Westerfolds Park, Templestowe
23 June Baudin Flinders Southern Dash Encounter Lakes SA
23 June Riverhills Race (PCPS Race 4) Springfield Lakes
23 June Wellington Point to Green Island (Grade 1) Wellington Point
23 June WRCC Introduction Session Club House, 2 Railway Pde, Thorneside
2 July GOLD'n'KIDS - CANOE EXPLORE Graceville
3 July CHILLOUT - CANOE GAMES Graceville
4 July CHILLOUT - CANOE GAMES Shorncliffe
6 July Donnybrook to Lime Patch Donnybrook, Bribie Passage
6 July CHILLOUT - KAYAK GAMES Nudgee Beach
7 July Tumbulgum Tweed Classic Chinderah Bay Rd
7 July CHILLOUT - KAYAK GAMES East Brisbane
20 July Big River Classic Big River
21 July Brother Howard Memorial Race Aquatic Reserve Bower Rd West Lakes SA
21 July Big River Bir River, Victoria
22 - 24 July Whitewater kayak improver
23 July GOLD - CANOE EXPLORE Nudgee Beach
3 August Yarra WildWater Classic Homestead to Wittons 5km Park Orchard
4 August Yarra Series 4 Yarra River, Melbourne
8 - 9 August Whitewater Instructor - Kayak
11 August Trevor Gallard Memorial Encounter Lakes SA
17 August King River King Valley
17 - 18 August Whitewater Rescue Level 2 - Canoe MARGARET RIVER
17 - 19 August Intermediate Whitewater kayaking
18 August King River King River, Victoria
20 - 21 August Whitewater Instructor - Canoe
25 August Onkaparinga River Race Wearing St Pt Noarlunga
25 - 27 August Introduction to Whitewater kayaking
28 - 30 August Whitewater kayak instructor - Training
7 September Victorian Schools Downriver Warrandyte
7 - 9 September Whitewater canoe instructor - Training
7 - 8 September Mersey Camp Weekend Mersey River, Tasmania
8 September Flat water Guide / Instructor Award (Kayaks or Canoes) Course Intake Melbourne
8 September Enclosed Sea Guide / Instructor Award Course Intake Melbourne
8 September Victorian Canoe Slalom School Championships Yarra River, Melbourne
12 - 14 September Open canoeing on moving / Whitewater
14 - 15 September Flatwater Guide Training Westerfolds Park, Templestowe
15 September WildWater Classic State Champs, Homestead to Witton Wonga Park
21 - 22 September Learn to Sea Kayak - Sea Starter Course - Basic Skills (Kayak) Melbourne
22 September Basic Skills Training Westerfolds Park, Templestowe
24 - 26 September Whitewater Rescue Level 2 - Canoe
28 September Lea Extreme Race Tasmania
28 - 30 September National Development Squad - Penrith Camp Penrith, NSW
5 - 6 October Mersey Camp Weekend Mersey River, Tasmania
6 October Community Fun Paddle & DR race – Seymour Seymour
10 - 12 October Introduction to sea kayaking
12 - 13 October Learn to Sea Kayak - Sea Starter Course - Basic Skills (Kayak) Melbourne
13 October Warburton Slalom Race Yarra River, Warburton
19 - 20 October Brady's Camp Weekend Brady's Lake, Tasmania
20 October Basic Skills Westerfolds Park, Templestowe
26 - 27 October Flatwater Guide Training Westerfolds Park, Templestowe
27 October Yarra Series 5 Yarra River, Melbourne
2 - 4 November Penrith/MCC Club Development Camp Penrith, NSW
9 November Goulburn Classic Race Kerresdale to Seymour (34km) Kerresdale
9 - 10 November Flatwater - kayak instructor - training
9 - 10 November Vic Team Boat Camp TBC